Přihlášení

Jméno

HesloNejste členem?
Klikněte sem
a zaregistrujte se.

Zapomněli jste heslo?
Pro zaslání nového
Klikněte sem.


Brněnští vědci sestavili překážkovou dráhu pro spermie

V laboratořích Centra asistované reprodukce Fakultní nemocnice Brno učinili zásadní krok. Tamní vědci začali vyvíjet zařízení, které by vybralo ty nejdravější a nejzdravější spermie a zvýšilo tak úspěšnost oplodnění vajíčka.


„Zařízení bývá popisováno jako jakýsi trenažér, nevím ale, jestli to není příliš explicitní výraz. Myslím, že by to šlo popsat jako překážková dráha, na jejímž konci se vybere ten nejlepší jedinec, šampión. Každý z nás je v podstatě šampión, ale ještě nikdo na světě se nepokusil sestavit podobnou část ženy in vitro,“ říká Jan Přibyl z Národního centra pro výzkum biomolekul Masarykovy univerzity.


„Již nyní jsou vědci schopni vybírat pod mikroskopem spermii a zkoumat její strukturu pod obrovským rozlišením. Úspěšnost uměle oplodněných vajíček je asi padesátiprocentní.


„Spermie se vybírají na základě nepřímých důkazů, tedy na základě nemřivosti a jejich morfologie, jestli vypadají správně. Jak ale má vypadat správný vítěz, který má vajíčko skutečně oplodnit, to věda dnes neví a proto je nutný podobný trenažér. Pomůže vybrat skutečného šampióna, který by měl vést k oplodnění vajíčka a ke vzniku zdravého embrya,“ dodává Přibyl.


O unikátním zařízení mluvil na Rádiu Česko Jan Přibyl z Národního centra pro výzkum biomolekul Masarykovy univerzityPřevzato z ČRo Rádio Česko
Uveřejněno: 13. 10. 2010
Autor: Dana Votýpková (dnv), Jan Piroch
Vygenerované za: 0.06 sekund
774,565 návštěv