Přihlášení

Jméno

HesloNejste členem?
Klikněte sem
a zaregistrujte se.

Zapomněli jste heslo?
Pro zaslání nového
Klikněte sem.


Vědci vyberou nejlepší spermii

Vybrat pro umělé oplodnění tu nejvhodnější spermii z milionů? To není sci-fi, ale snaha brněnských expertů.

K vyšetření spermií začali odborníci ve Fakultní nemocnici Brno využívat metodu mikroskopie atomových sil. Miniaturní hrot přístroje spermii velice jemně „oťukává“, aniž by ji poškodil, výsledek zaznamenává laserový paprsek. Na výzkumu lékaři spolupracují s Národním centrem pro výzkum biomolekul Masarykovy univerzity.


Páry, které bojují s neplodností, možná brzy dostanou další šanci, že se dočkají vlastního potomka. Vědci v Brně totiž zahájili výzkum, který je unikátní nejen v tuzemsku, ale i v Evropě. Spermie vyšetřují mikroskopem používaným v nanotechnologiích, který jim umožní rozlišení na úrovni jednotlivých molekul.


Takové vyšetření spermií může lékařům přinést nové přesnější poznatky o jejich poškození. „V budoucnu je tak možné, že při asistované reprodukci bude lékař moci vybrat k oplodnění vajíčka tu opravdu nejkvalitnější spermii, což samozřejmě zvýší naději na početí,“ popsal přednosta Gynekologickoporodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel Ventruba.


Ani dnes sice není výběr náhodný, dostupnými metodami ale odborníci posuzují jen morfologické změny „zvenčí“ spermie jako celku či její hybnost. Na výzkumu pracují lékaři společně s Národním centrem pro výzkum biomolekul Masarykovy univerzity. „Spermii nezničíme, přístroj ji vlastně oťukává velmi jemným hrotem a odraz laserového paprsku zaznamenává výsledek,“ vysvětlil princip vyšetření Jan Přibyl z národního centra. „Popsat stav tak přesně neumožňuje nyní žádná jiná metoda, navíc v kapalině, tedy pro spermii v přirozených podmínkách,“ doplnil. „Metoda mikroskopie atomových sil znamená posun na molekulární úroveň, kdy můžeme hodnotit úroveň zárodečných buněk,“ slibuje si od výzkumu Ventruba.


Sami vědci ještě netuší, jaké všechny možnosti z medicínského hlediska výzkum otevře. Považují ho však za velmi potřebný především proto, že párů, které bojují s neplodností, stále přibývá. V současnosti hledá z tohoto důvodů pomoc u odborníků na asistovanou reprodukci každá šestá dvojice.


Už dávno také vědci vyvrátili předsudek, že příčina v takových případech leží vždy na ženě. Zhruba stejně často totiž jsou důvodem, že dvojice mnohdy několik let stále marně usiluje o dítě, zdravotní problémy muže. „Za posledních padesát let se snížila průměrná koncentrace spermií na jeden mililitr ze 110 milionů zhruba na polovinu. I mezi dárci spermatu, což bývají mladí muži v ideálním věku, jsou normální hodnoty spermiogramu spíše výjimkou,“ upozornil lékař Igor Crha. Vinu na tom nese především stres, znečištěné životní prostředí i kouření.


Převzato z: Lidové noviny
Uveřejněno: 11. 11. 2009
Autor: Jiřina Veselá
Vygenerované za: 0.06 sekund
774,541 návštěv