Přihlášení

Jméno

HesloNejste členem?
Klikněte sem
a zaregistrujte se.

Zapomněli jste heslo?
Pro zaslání nového
Klikněte sem.


Vědci v Brně vytvářejí bioelektronický jazyk

Lidové noviny Středa 19. Října 2011 strana 5


Brno - Zařízení, které po ponoření do sklenice vína zjistí jeho složení a po porovnání s údaji v paměti napíše o kterou odrůdu jde. I tak by měl fungovat „bioelektronický jazyk“, který vytvářejí v biochemickém ústavu brněnské přírodovědecké fakulty. Mohl by se stát postrachem nepoctivých vinařů.
„Jazyk“ má ve výsledku zjišťovat koncentrace sedmi vybraných biochemických faktorů. „jeho smyslem je urychlit analýzy víny,“ popsal LN Karel Lacina, který se na výzkumu podílí.
Například Státní zemědělská a potravinářská inspekce má přístroj, který podobně vína hodnotí na principu nukleární magnetické rezonance. Už několikrát se postaral o pokuty pro vinaře, kteří své produkty pančují nebo neuvádějí správné složení – jenže zabírá obří místnost a analýza si žádá čas a peníze. Přístroj stál 46 milionů korun.
„Tady pracujeme s použitím enzymů a jejich kombinace s elektrochemickými metodami, výsledný přístroj by měl být přenosný,“ dodal Lacina. Mohli by si jej například pořídit i sami vinaři.
Tvůrci mají i mezinárodní posilu, jedním z členů týmu je Modrag Milovanovič ze Srbska – sám člen vinařské rodiny. Do Brna přijel v rámci projektu Jihomoravského centra pro mezinárodní mobilitu, které finančně podporuje „lov mozků“ pro brněnské projekty a vědecké týmy. V laboratoři tráví hodiny denně, když do vzorku vína vsouvá biosenzory zapojené na počítač. „Každý zjišťuje určité hodnoty, je potřeba najít nejlepší kombinaci,“ popsal včera Milovanovič.
Kdo by předpokládal, že při výzkumu spotřebuje ústav velké množství vína, tem se plete. Budou ho maximálně litry. „Pak bude zajímavé, když bude potřeba přístroj naučit, jak vzorek popsat nejen jeho vlastnostmi, ale právě řečí vinařů,“ dodal Lacina. Elektronický jazyk by totiž měl být schopen díky srovnání poznat odrůdy. V obavě z podobné techniky už pak v nepoctivé vinárně nezamění vína ani návštěvě z Prahy.
Vygenerované za: 0.07 sekund
774,576 návštěv