Přihlášení

Jméno

HesloNejste členem?
Klikněte sem
a zaregistrujte se.

Zapomněli jste heslo?
Pro zaslání nového
Klikněte sem.


Výstava - Kabinet EM

Kabinet elektronové mikroskopie


Technické muzeum v Brně otevřelo 9.11.2009 stálou expozici mikroskopů, které umožňují nahlédnout do největších hlubin mikrosvěta.


Elektronové mikroskopy, které byly od 50tých let 20. století vyvíjeny v Ústavu přístrojové techniky ČSAV v Brně a vyráběny v brněnském závodu Tesla, ukazuje muzeum v místech, kde se nacházela jejich výroba.


Od 10. listopadu 2009 je v Technickém muzeu v Brně veřejnosti zpřístupněna stálá expozice pod názvem „Kabinet elektronových mikroskopů“. Představí celkem 9 těchto přístrojů – 4 prozařovací, 4 rastrovací a elektronový litograf, který byl jako kombinace elektronového mikroskopu a řídicího počítače určen pro výrobu elektronických mikroobvodů.


Dva rastrovací mikroskopy budou návštěvníkům předváděny ve funkčním stavu. Obraz zvětšeného vzorku bude nezasvěcenému pozorovateli poskytovat na monitoru fascinující, prostorově působící obrazy biologických i neživých objektů.


Elektronové mikroskopy Tesla umožňují, na rozdíl od mikroskopů světelných, dosahovat až 200.000násobného zvětšení. (Současné moderní špičkové přístroje zvětšují více než miliónkrát).


Principy elektronových mikroskopů jsou vysvětleny jednak na panelech, jednak animovaným programem na počítači. Pamatováno je také na interaktivitu návštěvníka, který má možnost vybírat na dvou počítačích obrazy biologických i neživých objektů, volit na nich obzvláště zajímavé partie a upravovat zvětšení, jas, kontrast a zaostření, podobně jako při práci na skutečném mikroskopu. Soubor mikroskopů je doplněn příslušenstvím, potřebným pro přípravu pozorovaných vzorků – ultramikrotomem a naprašovacím zařízením. Ultramikrotom je zařízení pro přípravu ultratenkých řezůpro prozařovací mikroskopy. Tloušťka řezu se pohybuje od 60 nm do 70 nm (milióntin milimetru). Naprašovací zařízení slouží k úpravě nevodivých vzorků povlečením supertenkou vrstvičkou zlata.


V expozici je také vyzvednuta osobnost akademika profesora Ing. Armina Delonga Dr.Sc., nositele Národní ceny „Česká hlava“ za rok 2006, bývalého ředitele Ústavu přístrojové techniky ČSAV v Brně, který stál u zrodu našich elektronových mikroskopů a i v současné době stále pracuje na vývoji nových typů těchto přístrojů.


„Kabinet elektronové mikroskopie“, který je současně i památníkem tohoto velmi významného vědecko–technického oboru, ukazující vysokou úroveň české vědy a techniky, je v současnosti v České republice ojedinělou expozicí a svým rozsáhlým a uceleným souborem exponátů a ukázkou jejich funkce zaujímá i významné postavení mezi muzei střední Evropy.


Zdroj: Technické muzeum v Brně
Zveřejněno: 24.02.2010
Vygenerované za: 0.06 sekund
774,560 návštěv